Buty vibram

Wspinaczka na Gerlach jesienią i zimą

Czy wspinaczka na Gerlach, to dobry sposób na aktywność?

wspinaczka na Gerlach

Wspinaczka na Gerlach tylko z przewodnikiem

Zdobycie Gerlacha, najwyższego szczytu Tatr to marzenie wielu turystów. Wspinaczka na Gerlach jednak nie należy do najłatwiejszych i według przepisów możliwe jest wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem.

Na Gerlach nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Wybierając się w wysokie Tatry mapa, to zdecydowanie zbyt mało. Nie oznacza to, że nie da się zdobyć tego szczytu. Nie znaczy to również, że wejście na Gerlach dostępne jest tylko dla zaawansowanych wspinaczy. Istnieją wytyczone drogi na ten szczyt, których trudność porównać można do szlaków takich jak Orla Perć czy też szlak na Rysy. Jednak ze względu na brak ich oznakowania, jak też na obowiązujące w Tatrzańskim Parku Narodowym przepisy, lepiej jest wybrać się na Gerlach z przewodnikiem. Przewodnik tatrzański zapewni, że nie zgubimy się w ogromnym masywie tej góry, pomoże też zadbać o nasze bezpieczeństwo w czasie wycieczki. Wspinaczka na Gerlach możliwa jest o każdej porze roku, choć oczywiście należy mieć świadomość, że zimą wymaga ona użycia sprzętu, takiego jak raki i czekan.

Jeśli nie Gerlach, to co?

Gerlach jest potężną górą, której zdobycie stanowi duże wyzwanie. Nawet idąc na Gerlach z przewodnikiem trzeba liczyć się z wielogodzinną wymagającą kondycyjnie wędrówką i licznymi trudnościami do pokonania po drodze. Tymczasem w Tatrach nie brakuje szczytów, na które można się wybrać, korzystając z usług przewodnika. Jednym z popularnych pomysłów jest wejście na Mnicha. Mnich to bardzo charakterystyczny szczyt, świetnie widoczny znad Morskiego Oka. Wyróżnia go jego kształt, przypominający zakapturzonego Mnicha i spiczasty, otoczony przepaściami wierzchołek. Wspinaczka na Mnicha to również niemałe wyzwanie, wymagające zmierzenia się z lękiem wysokości i przestrzeni. Jednak to o wiele krótsza wycieczka niż wejście na Gerlach i może być lepszym pomysłem na początek. Mnich zdobywany jest codziennie licznymi drogami przez wiele zespołów wspinaczy. Dla osób nieobeznanych ze wspinaczkowym sprzętem, takim jak liny czy przyrządy do asekuracji, pozostaje wcale nie mniej atrakcyjna opcja: Mnich z przewodnikiem. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy warunki w Tatrach są bardzo wymagające i bywają groźne, warto jest bezpiecznie planować swoje wycieczki. Pomóc w tym może korzystanie z usług przewodnika.

wspinaczka na GerlachTatry mapawejście na GerlachGerlach z przewodnikiemwejście na MnichaMnich z przewodnikiem

Powiązane wpisy

Mapa Tatr czy spływ kajakiem?

Czy mapa Tatr i wędrówka górska będzie lepsza niż kajak?

Spływy Wdą i innymi kaszubskimi rzekami

Spływy Wdą, to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Kajaki na Kaszubach

Kajaki na Kaszubach to sposób na aktywny wypoczynek

Spływy kajakowe dla firm

Dobry pomysł na integrację - spływy kajakowe dla firm

Mokasyny żeglarskie

Dobre mokasyny żeglarskie to gwarancja udanego rejsu